Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza coraz częściej stają się obowiązkowym elementem wyposażenia domów. Większa świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą oddychanie powietrzem zanieczyszczonym smogiem sprawia, że wielu ludzi decyduje się na zakup tego urządzenia do swojego gospodarstwa domowego. Warto wiedzieć, że używane na co dzień środki czyszczące, odświeżacze powietrza czy farby także zawierają szkodliwe dla zdrowia toksyny. Jedną z najbardziej niebezpiecznych substancji jest formaldehyd, który możesz znaleźć w kosmetykach codziennego użytku, takich jak np. lakier czy dezodorant. Jak się przed tym uchronić? Oczyszczacz powietrza pozwala na zadbanie w domu lub w miejscu pracy o to, aby powietrze było lepszej jakości, co w zestawieniu z ilością czasu, jaką przebywamy w tych pomieszczeniach, wydaje się mieć realne przełożenie na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia. Czyste powietrze to, zdaniem Światowej Organizacji Badań, sposób na dłuższe życie w lepszym zdrowiu!

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli oczyszczaczy, które różnią się między sobą funkcjonalnością oraz sposobem działania. Są to zwykle kompaktowe urządzenia elektryczne, posiadające układ filtracyjny powietrza. Ich zadaniem jest przede wszystkich usuwanie zanieczyszczeń związanych z obecnością smogu w powietrzu, jednak dzięki coraz bardziej zaawansowanym technologiom, skutecznie pochłaniają z powietrza także wszelki kurz, alergeny oraz roztocza. Ceny takich urządzeń wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza jest zdolny pochłaniać pyły typu: PM2.5, PM10, lotne związki typu formaldehyd, ben(o)apiren czy tlenki azotu i siarki. W procesie filtracji usuwane są z powietrza także mikrocząstki alergenów, bakterii i wirusów. Jest to możliwe dzięki obecności systemu filtrów i wentylacji. Powietrze jest zasysane przez wentylator, a następnie przechodzi przez układ filtrów, aby wyjść na zewnątrz w oczyszczonej postaci. Większość dostępnych oczyszczaczy funkcjonuje na zasadzie wciągania powietrza z boku lub z tyłu urządzenia, a po filtracji zostaje ono uwolnione górną częścią oczyszczacza. Taki sposób działania gwarantuje prawidłową cyrkulację czystego powietrza i wpływa na wyższy stopień jego oczyszczenia. Z tego względu tego rodzaju sprzęty są tak projektowane, by można było używać ich w jednym pomieszczeniu. Bez problemu można znaleźć informacje na temat rekomendowanego metrażu, jaki dane urządzenie jest w stanie oczyścić.

Etapy filtracji w oczyszczaczach powietrza

Skuteczność działania oczyszczaczy jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju filtrów, w jakie są wyposażone. W pierwszej kolejności powietrze w tym urządzeniu przechodzi przez tak zwany filtr wstępny. Jest to podstawowy mechanizm wyłapujący zanieczyszczenia o większym rozmiarze, np. drobinki kurzu, włosy czy sierść. Następnie powietrze przechodzi przez filtr węglowy, który pochłania nieprzyjemne zapachy oraz lotne związki organiczne, takie jak benzopiren. Dodatkowo urządzenie może posiadać filtr krzemionkowy, który pochłania niebezpieczne tlenki wytwarzane podczas procesów spalania przy wykorzystaniu tlenu, np. w kominkach, kotłach opalanych gazem ziemnym czy obecnych w zanieczyszczeniach wynikających z ruchu samochodowego. Ostatni etap oczyszczenia stanowi filtr HEPA, który jest w stanie zatrzymać zanieczyszczenia niemal na poziomie 100% , co warto mieć na uwadze, dokonując zakupu oczyszczacza powietrza.

Filtry HEPA

Skuteczność działania Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Absorber – wysoko wydajny filtr cząstek stałych) stosowane w oczyszczaczach powietrza są najskuteczniejsze przy zatrzymywaniu bakterii i wirusów. Oczyszczają także powietrze z pleśni, kurzu i roztoczy, co czyni je bardzo pomocnym sprzętem dla alergików. Filtry HEPA są wykonane ze spiekanego szkła, które jest również obecne w maskach antysmogowych czy odkurzaczach. Filtry w oczyszczaczach mają jednak o wiele większą powierzchnię, co przekłada się na ich efektywność. Posiadają przypisane według norm unijnych kategorie od H10-H14, gdzie literka H (high) oznacza wysoki poziom wydajności. Pierwsze trzy klasy filtrują bakterie, dym tytoniowy, dymy i aerozole. Wyższe kategorie filtrów blokują także większe wirusy. Optymalne oczyszczenie gwarantują filtry H12: usuwają one ≥ 99,95 % zanieczyszczeń. Większą skutecznością odznacza się wysokowydajny filtr H13 zatrzymujący aż ≥ 99,97 % pyłów. Rozmiar cząsteczek, jakie są w stanie wyłapywać filtry HEPA, sięga nawet przedziału 0-0,3 µm. Dzięki temu efektywnie wiążą one pyły zawieszone w powietrzu, odpowiedzialne za stężenie smogu w powietrzu typu PM10 (o średnicy cząstki do 10 mikrometrów) oraz większość pyłów PM2,5.

Oczyszczacze powietrza – jak działają?

Wśród różnych rodzajów urządzeń oczyszczających powietrze, wyróżnia się jonizatory oraz nawilżacze powietrza. Jonizatory to tanie urządzenia, które wyróżnia cicha praca. Ich zadaniem jest wytworzenie jonów typu ujemnego i uwolnienie ich na zewnątrz. Tego rodzaju cząstki są w stanie poprzez dociążenie pyłów i zanieczyszczeń sprawić, że przyciągną się one do siebie i skleją. Dzięki temu pyły opadają na ziemię. Skuteczny oczyszczacz powietrza nie powinien jednak wykorzystywać samego procesu jonizacji do oczyszczania powietrza, ponieważ jony nie wymuszają ruchu powietrza, a bez jego cyrkulacji nie może być mowy o wydajnym zredukowaniu zanieczyszczeń. Warto zatem upewnić się, że jonizator posiada dodatkowe filtry, takie jak filtr węglowy, który służy wyłapywaniu zanieczyszczeń typu smogowego. Oczyszczacze z funkcją nawilżania powietrza są wyposażone w dodatkowy nawilżacz ultradźwiękowy bądź ewaporacyjny. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia w powietrzu pomaga w redukcji wirusów i drobnoustrojów.

Na jakie cechy oczyszczacza warto zwrócić uwagę?

Wiesz już, jak działa oczyszczacz powietrza. Decydując się na jego zakup, weź pod uwagę to, czy urządzenie posiada odpowiednie certyfikaty. Istotne są również podstawowe parametry.

• Zdolność do usuwania zanieczyszczeń i ich retencji: skuteczne oczyszczacze posiadają filtr HEPA, będący w stanie pochłaniać drobny pył PM2,5. Im wyższy filtr, tym większa zdolność zatrzymywania pyłów.
• Przepływ powietrza: powinien być minimum 3 razy większy niż objętość oczyszczanego pomieszczenia w m3/h, dlatego przy wyborze należy uwzględnić wielkość pomieszczenia, w którym umieścimy oczyszczacz.
• Głośność wentylatora: podczas pracy głośność oczyszczacza nie powinna przekraczać 35 dB, jeśli będziesz przebywać w odległości 2 metrów od urządzenia.
• Liczba i rodzaj trybów: jeśli urządzenie będzie często eksploatowane, warto sprawdzić, czy posiada tryb cichy, który można włączyć w nocy, by działanie sprzętu nie zakłócało snu domownikom.
• Automatyczne technologie: najnowsze modele są wyposażone w bardzo przydatne czujniki zapachów, mierniki temperatury czy wilgotności powietrza. Wygodną opcją są także programatory czasowe oraz tryb automatyczny, który aktywuje się przy przekroczeniu określonego poziomu zanieczyszczenia w pomieszczeniu.

Oczyszczacze powietrza – jak działają i jak je konserwować?

Zastosowane w oczyszczaczach filtry mają dość długą żywotność, mogą bowiem działać około 12 miesięcy. Aby po tym czasie urządzenie było równie skuteczne, należy wymienić filtr czyszczący. Filtry stosowane w tego rodzaju urządzeniach nie nadają się do umycia. Zanieczyszczenia wyłapywane w procesie filtracji są bowiem osadzone na tyle głęboko, że nie sposób ich domyć wodą. Niektóre modele z wyższej półki cenowej sygnalizują konieczność wymiany filtra na panelu. W niektórych modelach można także łatwo demontować panele wlotowe i wylotowe, które również z czasem ulegają zabrudzeniu. Z kolei w oczyszczaczach nawilżających może dojść do rozwoju grzybów i bakterii, dlatego nieregularne wymieniane w nich wody sprawia, że powietrze wydostające się z takiego oczyszczacza jest jeszcze bardziej zanieczyszczone. Niezależnie od parametrów i rodzaju oczyszczacza, systematyczna, okresowa konserwacja jest gwarantem jego dłuższej żywotności i efektywności.