Oczyszczacz powietrza dla alergika

Powietrze w Polsce jest obecnie w fatalnym stanie. Większość naszych miast nie spełnia podstawowych wymogów Unii Europejskiej. W kontekście zanieczyszczeń najczęściej wspomina się o smogu. Choć jest on poważnym problemem, to istnieje wiele innych szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu. Niestety przedostają się one z zewnątrz również do naszych domów czy mieszkań. Dla osób z alergiami jest to bardzo niekorzystna sytuacja. Zanieczyszczone powietrze znacznie obniża komfort życia i utrudnia funkcjonowanie. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup specjalnego urządzenia do oczyszczania. Obecnie mamy bardzo szeroki wybór, a sprzęty różnią się między sobą wieloma funkcjami. Zatem jaki oczyszczacz powietrza dla alergika będzie najlepszy? Czym kierować się przy wyborze?

Odpowiedni filtr

Najważniejszym elementem w oczyszczaczu powietrza dla alergika jest filtr. To właśnie on będzie decydował o skuteczności urządzenia i jakości jego pracy. Najlepszym wyborem są te klasy HEPA (High Efficiency Particulate Air filter). Wytwarza się je z włókien szklanych, posiadają trzy warstwy połączone ze sobą za pomocą specjalnej żywicy. Dzięki temu pozwalają również na niwelowanie zapachów. Filtr tego typu zatrzymuje takie zanieczyszczenia jak pył, kurz, bakterie, roztocza, grzyby, wirusy oraz pierwotniaki.

Zwróć również uwagę na to, czy oprócz filtra HEPA, urządzenie posiada dodatkowo wariant węglowy. Dzięki właściwościom absorpcyjnym będzie on skuteczną ochroną przed związkami lotnymi. Szkodliwe substancje zawarte np. w farbach, środkach czystości czy nawet kosmetykach mogą wysuszać i podrażniać śluzówki nosa. Najlepszy oczyszczacz powietrza dla alergika będzie zatem posiadał oba te filtry.

Wydajność urządzenia

Kolejnym aspektem, jaki trzeba wziąć pod uwagę, jest wydajność urządzenia. Musi być ona dopasowana do wielkości pomieszczenia. Tylko dzięki temu będzie on skuteczny i zniweluje wszystkie niekorzystne substancje i alergeny. Weź pod uwagę wskaźnik czystości dostarczanego powietrza, czyli CADR (Clean Air Delivery Rate). Wskazuje on przefiltrowaną ilość w ciągu jednej godziny. Warto zatem obliczyć całkowitą kubaturę pomieszczenia, które chcemy oczyszczać i na tej podstawie dobrać wydajność. Wskaźnik CADR powinien być przynajmniej trzykrotnie wyższy. Pamiętaj też, że jedno urządzenie, nawet do małego mieszkania, nie będzie optymalną opcją, ponieważ nie oczyści powietrza we wszystkich zakątkach. Najlepiej zdecydować się na jeden sprzęt do sypialni, a drugi do pokoju dziennego.

 

Funkcja nawilżania powietrza

Oprócz czystości powietrza ważna jest również jego wilgotność. W zbyt suchym środowisku unosi się znacznie więcej alergenów. Dlatego dobry oczyszczacz powietrza dla alergika powinien posiadać również funkcję nawilżania. Pozwoli to utrzymywać wilgoć pomieszczenia na optymalnym poziomie. Oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania, oprócz tradycyjnych filtrów do ochrony przed szkodliwymi substancjami, posiadają również tak zwany typ wodny. Powietrze przechodzi przez zbiornik z wodą, zbiera jej cząsteczki i staje się bardziej wilgotne. Trzeba jednak pamiętać, że dla alergików zarówno środowisko przesuszone, jak i zbyt nawilżone nie jest korzystne. Dlatego najlepiej wybierać urządzenie z higrostatem, który po osiągnięciu docelowego poziomu wilgotności przestawia oczyszczacz w wolniejszy tryb pracy.

Cichy tryb pracy i niskie koszty eksploatacji to również cechy dobrego oczyszcza powietrza dla alergika. Na szkodliwe substancje jesteśmy narażeni cały czas. Dlatego najlepiej, jeśli urządzenie działa również w nocy. To zapewni osobom z alergiami komfortowy sen. Warto zatem wybrać sprzęt, który nie będzie wydawał zbyt głośnych dźwięków. Oczywiście akceptowalny poziom hałasu to kwestia indywidualna. Jeśli chodzi o koszty użytkowania, to trzeba wziąć pod uwagę takie kwestie, jak żywotność filtrów i energooszczędność.