Oczyszczacz powietrza - zalety

W ostatnich latach oczyszczacze powietrza stały się nieodzownym elementem wyposażenia wielu domów, a na rynku dostępne są coraz to nowe generacje tego typu urządzeń. Jest to oznaka rosnącej świadomości w społeczeństwie dotyczącej naszego zdrowia, którą kształtuje pogarszający się poziom zanieczyszczenia powietrza, jakim oddychamy na co dzień. Jeśli jednak wciąż wahasz się przed zakupem, warto poznać kilka argumentów, które przemawiają za tym, aby oczyszczacz powietrza znalazł się w Twoim domu.

Jakość powietrza i nasze zdrowie

Powietrze, jakim oddychamy każdego dnia, jest bardzo zanieczyszczone związkami, które mają także działanie rakotwórcze. W Polsce normy stężenia pyłów smogowych oraz benzopirenu są na większości obszarów przekroczone przez większość roku. Zanieczyszczenia z zewnątrz niestety bardzo łatwo przenikają do wewnątrz pomieszczeń, stąd nie wystarczą zamknięte okna, aby ustrzec się przed szkodliwym wpływem takiego powietrza. Przebywanie w pomieszczeniach, gdzie poziom zanieczyszczenia jest powyżej normy, zwiększa naszą podatność na różne szczepy bakterii i wirusów. W wyniku wdychania pyłów zawieszonych wzrasta ryzyko: chorób układu krążenia, serca, schorzeń płuc i oskrzeli, alergii, a także nowotworów. Dodatkowo niewielu z nas jest świadomych tego, że wiele urządzeń emituje szkodliwe związki, które osadzają się na powierzchni mebli, ubrań: także w kosmetykach, jakich używamy, znajdują się toksyczne substancje, np. formaldehyd, które oddziałują na pracę naszych narządów i dróg oddechowych. Stąd zakup urządzenia, które zneutralizuje obecne w powietrzu chorobotwórcze związki i zniweluje poziom zanieczyszczenia, pyłami wydaje się kwestią priorytetową.
plane-penetrating-flawless-cirrus-clouds-in-a-sparkle-blue-sky

Działanie oczyszczacza powietrza

Technologia, w jaką są wyposażone dostępne na rynku oczyszczacze, pozwala na zatrzymanie niemal 100% wszystkich zanieczyszczeń z powietrza. Jest to możliwe systemom filtracyjnym, które najczęściej składają się z:
• filtra wstępnego: zatrzymuje on największe cząsteczki zanieczyszczeń, czyli sierść zwierząt, kurz czy włosy
• filtr węglowy: jego zadaniem jest usuwanie toksycznych związków gazowych oraz zapachów
• filtry HEPA: są one najskuteczniejsze w wychwytywaniu najmniejszych cząstek zanieczyszczenia, stąd są w stanie wyłapać najgroźniejsze rodzaje pyłów zawieszonych: PM10 oraz PM2,5. Posiadają różną klasę w zależności od stopnia ich efektywności, stąd przed zakupem dobrze sprawdzić, jaki rodzaj filtra HEPA oferuje producent urządzenia.
• Lampa UV, która dba skutecznie niweluje wszelkie drobnoustroje, bakterie, wirusy znajdujące się w powietrzu
• Jonizator, który uwalniając miliony jonów ujemnych wpływa pozytywnie na twoje zdrowie i samopoczucie. Jeste to szczególnie ważne w pomieszczeniach gdzie pracujemy przy komputerze, który generuje jony dodatnie szkodliwe dla zdrowia.
• Czujnik czystości powietrza, który automatycznie wzmacnia pracę urządzenia gdy tylko wykryje zwiększony poziom zanieczyszczenia powietrza w twoim domu.

Alergicy i oczyszczacz powietrza

W coraz większej liczbie badań naukowych pojawiają się dowody na złagodzenie objawów alergii, pyłkowej takich jak świąd, katar sienny czy łzawienie osób u alergików, w których domach stosowany jest regularnie oczyszczacz powietrza. Jest to możliwe dzięki temu, że filtry w oczyszczaczach powietrza pochłaniają nie tylko zanieczyszczenia w postaci pyłów, ale również alergeny, pleśń, kurz i roztocza. U wielu osób zmagających się z przewlekłą alergią i astmą stosowanie oczyszczaczy wpływa na poprawę samopoczucia, rzadsze ataki oraz infekcje górnych dróg oddechowych. Oczyszczacz jest także zalecaną opcją dla rodzin z małymi dziećmi, dla których oddychanie czystym powietrzem od najmłodszych lat może zapobiec rozwojowi schorzeń układu oddechowego w przyszłości oraz wpływa na mniejszą liczbę infekcji w ciągu roku.

alergia oczyszczacz powietrza

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?

Również kwestie finansowe przemawiają za zakupem oczyszczacza powietrza. Warto postawić na sprzęt z wyższej półki cenowej, ponieważ mimo wyższych kosztów takich urządzeń, jest to inwestycja na długie lata. Tym bardziej, jeśli mieszkamy w obszarze, gdzie stężenie pyłów smogowych jest bardzo wysokie w okresie grzewczym; wówczas kupując oczyszczacz, oszczędzamy pieniądze na leczenie chorób, a te koszty w dalszej perspektywie nieraz kilkakrotnie przewyższają cenę oczyszczacza.

Postaw na zdrowie

Jeśli rozwiałeś swoje wątpliwości dotyczące konieczności kupienia urządzenia, jakim jest oczyszczacz powietrza, czas wybrać model, który będzie skuteczny i wydajny. Takie cechy posiada oczyszczacz do powietrza Cirrus, który:

  • rozkłada obecne w powietrzu formaldehydy
  • usuwa z powietrza pałeczki okrężnicy i chorób płuc
  • neutralizuje substancje lotne jak benzen i amoniak
  • usuwa bakterie, grzyby, pleśń

Urządzenie zostało wyposażone w standardowe filtry HEPA o wysokiej wydajności, które skutecznie pochłaniają szkodliwe pyły smogowe. Dodatkowo dzięki opcji jonizacji powietrza jony dodatnie, które emitują urządzenia elektryczne, meble, lakierowane podłogi czy dym tytoniowy, zostają zneutralizowane, co sprawia, że Cirrus ma prozdrowotne działanie. Model posiada także funkcję sterylizacji promieniowaniem UV, dzięki czemu filtry w oczyszczaczach są zawsze czyste, a przez to ich żywotność jest o wiele dłuższa.

Skontaktuj się z nami!