Oczyszczacz powietrza do domu - jaki wybrać?

Jakość powietrza, którym oddychamy, jest bardzo istotna z medycznego punktu widzenia, ponieważ to w głównej mierze od tego zależy, czy będziemy długo cieszyć się dobrym zdrowiem czy też nie. Dbanie o odpowiednią czystość w domu umożliwi Ci skuteczne pozbycie się szkodliwych substancji w postaci różnego rodzaju wirusów lub bakterii oraz pomoże w walce ze smogiem. Warto również wspomnieć o toksycznym formaldehydzie, który znajduje się w różnego rodzaju kosmetykach (np. tuszach do rzęs, lakierach do paznokci, dezodorantach czy mydłach). Jest to substancja toksyczna, która negatywnie wpływa na zdrowie, oddziałuje m. in. na wątrobę, skórę czy drogi oddechowe. By realnie wpłynąć na jakość powietrza, którym oddychasz, wystarczy zakup oczyszczacza powietrza, który usunie wszystkie drobnoustroje z otoczenia, a dodatkowo zneutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Oczyszczacz powietrza do domu – to musisz wiedzieć

Oczyszczacze powietrza do domu są niewielkimi, łatwymi w przenoszeniu urządzeniami elektronicznymi, których wbudowane filtry skutecznie wchłaniają zanieczyszczone powietrze, a następnie wypuszczają je do pomieszczenia po przefiltrowaniu. Powietrze jest już wtedy pozbawione drobnoustrojów. Istnieje wiele ważnych aspektów, które musisz wziąć pod uwagę, jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaki wybrać oczyszczacz powietrza do domu. Należy do nich wiedza z zakresu tego, jakie filtry zainstalował producent w urządzeniu oraz jaką posiada ono wydajność. Ponadto istnieje także szereg innych kwestii, które powinieneś rozważyć, jeżeli chcesz, aby zakupiony przez Ciebie sprzęt działał dobrze przez wiele lat.
• Możliwość zamiany na części zamienne – tak, aby w razie problemu w sprawny sposób móc wymienić wadliwe elementy z całego urządzenia i jak najszybciej przywrócić jego funkcjonowanie.
• Wskaźniki zużycia filtrów w odświeżaczach – dzięki temu będziesz mógł w odpowiednim czasie wymienić je na nowe.
• Czujniki – im lepszej produkcji laser został użyty do wykrywania aktualnego stanu powietrza w danym pomieszczeniu, tym skuteczniej będzie ono usuwane z Twojego pokoju.
• Kultura pracy – głośny odświeżacz może często przeszkadzać Ci podczas wykonywania innych codziennych obowiązków domowych. Należy więc dobrze sprawdzić natężanie decybeli w całym urządzeniu.
• Cena – niektóre ze sprzętów zostały stworzone do bardziej specjalistycznych zastosowań, a ich moc jest zbyt duża, żeby sprawdziły się w niewielkim mieszkaniu. Można wybrać sprawne i funkcjonalne urządzenie w atrakcyjnej cenie.

 

Jak dobrać filtry oczyszczacza powietrza do domu?

Należy zwrócić uwagę na to, że istnieje wiele oczyszczaczy powietrza, które sprawdzają się do różnego rodzaju pomieszczeń. Inne rozwiązania przydadzą Ci się zarówno, jeżeli masz problemy z dużą ilością smogu w swojej okolicy, jak i jeżeli w Twoim aktualnym miejscu zamieszkania przebywanie w danym pomieszczeniu naraża Cię bardziej na podatność różnego rodzaju wirusów albo bakterii.

Filtry dla alergików

W przypadku podatności na wszelkiego rodzaju wirusy bądź bakterie znajdujące się w Twoim domu najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie odświeżacza, który w przeciwieństwie do innych nie posiada jednego, a kilka różnego rodzaju filtrów skutecznie wykorzystujących wielostopniową, tak zwaną jonizację powietrza. Proces polega na rozkładaniu wody na dodanie i ujemne jony, które przyciągają dipole, a następnie, dzięki temu procesowi, zaczynają tworzyć klastry jonowe. Pozwala to na bardzo dokładne przefiltrowanie całego pomieszczenia oraz dostania się przeczyszczonych atomów do ciężko dostępnych miejsc, które nie byłyby dostępne w przypadku użycia innego typu odświeżaczy. W różnego rodzaju badaniach sprawdzających tę metodę skuteczność okazała się bardzo duża. Usunięcie każdego rodzaju wirusa bądź też bakterii potrafiło sięgnąć w niektórych wynikach nawet do 99 procent.

Filtry smogowe w oczyszczaczach powietrza

O wiele inaczej sytuacja wygląda w przypadku chęci zakupu filtra, który miałby za zadanie oczyścić wskazane pomieszczenie ze zbyt dużej ilości smogu, którego natężenie w niektórych miastach wzrasta z roku na rok. W tym wypadku jednymi z najlepszych rozwiązań na rynku są filtry zawierające w sobie specjalny węgiel aktywny, który dodatkowo może jeszcze zostać wzmocniony przez producentów żelami krzemionkowymi bądź też odpowiednimi minerałami zeolitowymi. Takie filtry bardzo dokładnie przyklejają do siebie wszelki pył, który może znaleźć się w zaczadzonym mieszkaniu oraz eliminują wszelkie inne szkodliwe substancje unoszące się w czystym powietrzu.

Pozostałe filtry

W przypadku, kiedy nie ma potrzeby zakupu specjalnych filtrów, wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza będzie na pewno o wiele łatwiejszy. Do zwykłego mieszkania wystarczyć może urządzenie jedynie z filtrem wstępnym, który po prostu wchłania w siebie unoszący się w mieszkaniu kurz, włosy z sierści zwierząt domowych oraz inne mniejsze drobnoustroje, które również bardzo przeszkadzają w swobodnym oddychaniu. Niekiedy dla lepszej skuteczności do zestawu dołączany jest także filtr tkaninowy, przyswajający drobniejsze cząsteczki, z którymi nie poradził sobie na początku filtr wstępny. Istnieją też mniej skuteczne filtry różnego rodzaju. Szczególnie niską skuteczność wykazały filtry wodne, które mają za zadanie zatrzymywać cząsteczki na swojej wilgotnej powłoce, należy więc nie brać ich pod uwagę podczas zakupu.

Wydajność

O wiele prostszym zadaniem będzie wybranie dla siebie oczyszczacza powietrza z odpowiednią wydajnością. W zależności od nasilenia i poziomu znajdujących się w powietrzu niechcianych zanieczyszczeń, potrzebna będzie większa ogólna moc, która pozwoli sprawnie zmniejszyć ich objętość w przeciągu jednej godziny. Jeżeli zastanawiasz się jaki, oczyszczacz powietrza do domu w kwestii wydajności będzie najlepszy dla Ciebie, to przede wszystkim musisz pamiętać, że zwykle ich moc podawana jest w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Warto mieć na uwadze, że wybierając odświeżacz, należy przede wszystkim myśleć o jednym pomieszczeniu, nie o całym domu, oraz wziąć pod uwagę, że wydajność musi być kilkukrotnie większa od całej objętości wybranego przez Ciebie pokoju. Wobec tego przyjmuje się, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie wybranie odświeżacza, którego producent zapewnia filtrację 85m3/h. W wypadku posiadania naprawdę dużej przestrzeni, istnieją odpowiednio większe odświeżacze, których zakup wiąże się niestety z większym kosztem.

Inne funkcje

Nie najważniejszymi, ale ciągle istotnymi funkcjami, które pomogą Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu, są też chociażby dodatkowe elementy, zwiększające skuteczność urządzeń. W niektórych odświeżaczach montowane są na przykład oczyszczające filtry lampy UV, co wpływa na funkcjonalność produktu. Niektóre z czujników, oprócz samego filtrowania, zawierają także wskaźniki poziomu aktualnie występującego w pomieszczeniu powietrza. Taką funkcję zazwyczaj posiadają urządzenia z lepszymi czujnikami laserowymi, które dokładniej skanują całe pomieszczenie. Inną ważną kwestią jest także zaprogramowany przez producenta specjalny tryb automatyczny, który pozwoli Ci nie aktywować czujnika, kiedy uznasz, że należy ponownie przeczyścić pomieszczenie. Dzięki temu trybowi, urządzenia same uruchomią się, kiedy powietrze zacznie wymagać oczyszczenia. Dodatkowo istnieje także możliwość zaprogramowania godziny, o której oczyszczacz ma rozpocząć pracę.

Cena

Zakres cen jest bardzo duży, ale dokonując zakupu, warto pamiętać o tym, że cena za urządzenie dobre jakościowo i skuteczne nie może być zbyt niska. Za jakość i trwałość urządzenia trzeba zapłacić. Produkty, które zwykle zostają przecenione w różnego rodzaju hipermarketach, mogą szybko się zepsuć, a w dodatku, ich działanie może nie być w pełni skuteczne. Oczyszczacze powietrza są niewątpliwie ważnymi urządzeniami, które każdy powinien posiadać w swoim domu, jeżeli chce zapewnić sobie ochronę przed różnego rodzaju szkodliwymi dla organizmu drobnoustrojami. Tych kilka najważniejszych wskazówek odnośnie wyboru na pewno pozwolą Ci wybrać sprzęt, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI